24 Haziran 2011 Cuma

Sergi: 'Human' / The Empire Project


Sean Lee

Taksim meydanına çok yakın olan The Empire Project adlı mekanda sergilenen 'Human' adlı sergi 6 fotoğrafçının işlerinden oluşuyor. 
Bunlar; Rasha Kahil, Halil Koyutürk, Sean Lee, Manolo Menéndez, Gözde Türkan ve Gökşin Varan.


Sergiden kulüp odasındaki sergi katoloğu sayesinde haberim oldu.
Fotoğraflar, fotoğrafçıların birbirinden çok farklı tarzları ama aynı zamanda da bir bütün içerisindeki uyumu hoşuma gitti.


Rasha Kahil   

Rasha Kahil sergi sayesinde dikkatimi çekti ve daha çok araştırdım. İnternet sitesinde fotoğrafları görülebilir.
Sergideki aynı tarzdaki fotoğrafları ilkin beni biraz düşündürdü. Silva Bingaz'ın "Teknik tarzınız olmasın" deyişi aklıma geldi. Ancak Kahil'in diğer serilerine bakınca hiç de öyle bir üslupla çalışmadığını gördüm. Aksine oldukça değişken ve cesur bir tarzı var. Fotoğrafının içine kendini de sokmaktan çekinmiyor.
Sergideki serisinde de arkadaşlarını, onların kendi mekanlarında ve doğal ışıkta çekmiş. Gizlilik konusunda da onlara söz vermiş ve negatifler üzerinden gözlerini kesmiş.

Halil Koyutürk

Halil Koyutürk'e gelince...
İlk defa önceden gördüğüm fotoğrafların sergisine gittikten sonra böylesi bir hayal kırıklığına uğradım.
Halil'in fotoğrafları, işlediği konular toplumca hassas pek çoğuna göre 'sert' konular. Fotoğrafında hayatın bu kadar içine girerken sergileme üslubu olarak çerçeveli cam seçmiş olması beni kendinden çok uzaklaştırdı.
Fotoğraflar ne kadar etkileyici olursa olsun onların bir cam ardında sergilenmesi, parlayan ışıkların yansımasıyla birlikte fotoğrafa odaklanma çabası, üstüne üstlük bir de bakır renkli parlak bir kağıt seçmiş olması gerçekten beni yordu.
Fotoğraflar zihnimde ilk haliyle, katologdan veya internetten gördüğüm gibi kalsaydı daha iyiydi.
Galeri anladığım kadarıyla Kerimcan Güleryüz'e ait. Ben gittiğimde galeride menejeri Süleyman vardı. Merak edip sordum ben de, fotoğrafların sergilenişini sanatçıların seçip seçmediğini.
Mümkün olduğunca seçimi sanatçıya bıraktıklarını, Halil'in de böyle istediğini söyledi.
İnsan ister istemez sanatçının fotoğrafı çerçeveletip, cam arkasında koyunca 'eser'ini daha değerli hissettiğini düşünüyor. Neden bu sınır ve izleyeni kendinden uzaklaştırış? 

Sean Lee

Sean Lee'yi genel olarak beğendim. Özellikle bir ipe asılı peruk fotoğrafını çok sevdim. Bunun gibi bir kaç ara fotoğraf daha olsaydı daha iyi olabilirdi.


Manolo Menéndez'i bu sergi sayesinde tanıdım. Sergide bir serisinden 3-4 fotoğraf vardı.
Oldukça düşündürücü, diğer fotoğrafları da incelenesi. Genel olarak fotoğraflarını çok beğendim. İnternet sitesini incelemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Gözde Türkan

Gözde Türkan'ın çalışması bu sergi içinde fazla geldi bana. Yorucuydu. Çok fazla bakmak istemedim.

Gökşin Varan

Gökşin Varan, Photo Araf fotoğraf ajansının fotoğrafçılarından. Fotoğraflarının bir çoğunu önceden görmüştüm.
Sergide görmek daha iyi geldi. 

'Human' 27 Ağustos'a kadar sergide olacak. Kaçırmadan gidip görülmesi gereken bir sergi.
Aşağıda sergi metninden bir bölüm paylaşıyorum.


“İNSAN”

Sonuçta, yalnızız. Dev bir sosyal kalabalığın içinde terkedilmiş, sahipsiz, öksüz hissediyoruz. Özgürlüğün, tek başınalığın barındırdığı belirsizlik bizi ölüm kadar korkutuyor. Ortak paydamız olan insanlık bizi teselli etmiyor. Yaşamın savruluşunun içinde kendi güvenli alanlarımızı oluşturmaya ve korumaya çalışıyor, bizi yargısız kucaklayacak ışığı arıyoruz.

Derin travmalarla çizilmiş sınırlarımızın dışında kalanlara yabancıyız. Yine de arayışımız dışa dönük. Dışarısı biz olamayınca yine tutunduklarımıza; aileye, sevgiliye, arkadaşa, topluma öfkeleniyoruz. Ardından, hep aynı ilişkiyi yaşadığımız, başka bağımlılıklar yarattığımız kısır döngüsel yolculuğumuza devam ediyoruz. İsyanlarımız ise genelde otoriteye ne kadar bağımlı olduğumuzun kanıtı olmaktan öteye geçemiyor.

“İnsan / Human” tüm bu insanlık hallerini katman katman açıp ortaya koyan, aynı anda The Empire Project’in 2011-12 sezonunun temasını temsil eden bir sergi
.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder